ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА ДИТЯЧО-БАТЬКІВСЬКИХ ВІДНОСИН
Судові експерти ОРЦНЕ проводять психологічну експертизу дитячо-батьківських відносин у справах по спірних питаннях виховання та визначення місця проживання дитини. Така експертиза призначається відповідно ст. 159 ч.2, ст. 161 ч. 1, ст. 164, ч.1 ч.1 п. 3)-5), ст. 170 Сімейного кодексу України
До компетенції судового експерта-психолога при виконанні зазначеного предметного виду судово-психологічної експертизи відноситься:
- встановлення індивідуально-психологічних особливостей дитини та батьків;
- встановлення психологічної сумісності дитини з кожним із батьків, опікунів, усиновлювачів;
- визначення можливостей конкретних осіб забезпечити найбільш сприятливе для розвитку дитини виховання;
- визначення актуального психоемоційного стану дитини та чинників, які його забезпечують, та наслідків їх впливу на психологічне благополуччя дитини, тощо.
Експертиза в залежності від конкретних потреб по справі може проводитися як судово-психологічна, так і комплексна: психолого-психіатрична або медико-психолого-психіатрична.
Об’єктами таких експертиз можуть бути: діти малолітнього і неповнолітнього віку, батько/матір, опікуни, усиновлювачі, тощо.
Орієнтовний перелік питань судово-психологічної експертизи:
При судово-психологічній експертизі батька/матері доцільно поставити наступні запитання:
- Які індивідуально-психологічні особливості має батько/мати ?
- Який характер виховної поведінки батька/матері по відношенню до дитини?
При судово-психологічній експертизі дитини доцільно поставити наступні запитання:
- Які індивідуально-психологічні особливості має малолітня дитина?
- Який психоемоційний стан малолітньої дитини на даний час? З чим саме пов’язані його актуальні емоційні переживання?
- Яким чином особливості виховної поведінки кожного з батьків впливають на емоційний стан, психологічний розвиток та відчуття благополуччя дитини?
- Чи відмічаються ознаки негативного впливу на психічний розвиток дитини на даний час, в чому саме вони проявляються?
- Яке ставлення дитини до матері та батька? До кого з батьків більш прихильна дитина? Як проявляється прихильність до кожного з батьків?
- Які відкриті та приховані побажання дитини щодо місця проживання з кожним із батьків?
Важливими чинниками які визначають повноту та об’єктивність експертного дослідження та відповідно психологічної експертизи є: отримання та дослідження експертом всієї сукупності фактичних даних (матеріалів), які маються у справі, вміння експерта щодо організації та проведення обстеження підекспертної особи з урахуванням всіх діагностичних задач та вибору найбільш валідного та надійного діагностичного інструментарію, обґрунтованість зроблених експертів висновків фактичними даними, що мають значення по справі, та їх узгодженість.
Необхідні документи:
- заява у довільній формі, де потрібно зазначити назву суду, в якому розглядається чи буде розглядатися справа, навести короткий опис обставин справи та у зв’язку з чим виникла по требу у спеціальних знаннях в галузі судової психології, зазначити питання, які потрібно вирішити експерту та перелік документальних матеріалів, які будуть надані експерту.
- позовні документи обох сторін, якщо такі є, та характеризуючі матеріали на учасників досліджуваної ситуації (дитини та батьків): характеристики з місця навчання, проживання, роботи.
- можна надавати пояснення свідків по справі, висновки фахівців ( в т.ч. психологів), медичну документацію та інші матеріали, які стосуються об’єкта експертизи та досліджуваної ситуації.
За додатковою інформацією щодо проведення незалежної експертизи Ви можете звернутися за телефонами:
+38 (067) 654-21-53
+38 (067) 440-97-32
+38 (093) 007-67-59
e-mail: odessa.ekspertiza@gmail.com